תיירות ונוף

סובב חורש דלבים :

התחלה :בי"ס טלמון

סיום :בנקודת התחלה

דולב,מעיין טלמון,בית קפה בד בבד

אורך : 14 ק"מ

טיפוס מצטבר : 500 מ'

כיוון רכיבה :כיוון השעון

קושי פיזי :בינוני פלוס

קושי טכני :בינוני

זמן :3 שעות

תיאור המסלול :מסלול מאתגר העובר באזורי יער אורנים, גולש אל נחל דלבים ומסיים בטיפוס דרך כרמי ענבים. המסלול מתחיל בבי"ס טלמון ועוטף את נווה טלמון מצפון ומזרח. ניתן להוסיף גיחה למעיין טלמון או לשמור אותה לסיום.המסלול כולל קטעי סינגל מהירים וטכניים ועליות מאתגרות בנופים המרתקים של נחל דלבים, המלא מים בחורף ובאביב. שיאיו של המסלול הם הצניר הענק במפנה הצפוני של דולב וגשרי העץ אותם נעבור במפנה הדרומי של היישוב הצופים אל נחל מז'ור. ניתן לחנות המעיין טלמון ולהתחיל את הרכיבה משם.

 

 

 

סובב דולב :

התחלה :שער דולב

סיום : בנקודת התחלה

אורך :4.5 ק"מ

טיפוס מצטבר : 30 מטר

כיוון רכיבה :כיוון השעון

קושי פיזי :בינוני

קושי טכני :בינוני

זמן : 2 שעות

תיאור המסלול : מסלול בינוני באורכו שנותן לנו הצצה לפנינות היפות באזור. מותאם לרוכבים מנוסים.המסלול מתחיל בכניסה לישוב דולב. גולשים בזהירות על כביש הגישה של הישוב,עד לשער הכניסה לכרם, בעיקול הכביש. נרכב בצדו של הכרם עד לחציית הגדר וכניסה לסינגל. מכאן מתחיל טיפוס מתון לכיוון מזרחה. נחלוף בחורש טבעי ובהמשך ביער אורנים. בסוף העלייה המאתגרת יתגלה לעינינו מחזה מדהים של צניר ענק ומתחת פרוש נחל דלבים. נמשיך מזרחה בסינגל ונחלוף על פני חורבה קטנה.נחצה את הכביש הגישה למוצב וניכנס שוב לסינגל בקטע מיוער. זהו אחד הקטעים היפים ביותר בשבילי האזור. השביל צופה דרום מזרחה אל נופיו של נחל מז'ור. בשיאו של הקטע גשר עץ יפהפה.

 

נחל דלבים :

הנחל נקרא כך על שם עצי הדולב המזרחי שגדלים בו. הדולב המזרחי הוא בכלל עץ צפוני וזהו המקום הכי דרומי שבו הוא מצוי בטבע. בנחל נחשפות שכבות עתיקות יותר של סלעים בהשוואה לסלעים המצויים בדרך כלל בהרי יהודה ושומרון. תוצרת קטנה מהווה את הבסיס האטום של אקוויפר ההר, והיא נחשפת בנחל דולב, ולכן נובעים באזור מעיינות רבים. מתחת לחוואר קטנה נחשפות תצורות עין קיניה וטמון, ולכן נוצר כאן "חלון גיאולוגי" לקרטיקון התחתון. בחורף נוצרים בנחל שטפונות רבים. זה מתחיל מהרגע שבו מצטברים בסך הכל 300 מ"מ של גשמים. מאז ועד סוף החורף כל גשם משמעותי יוצר זרימה של ממש. בסוף החורף ובאביב קיימת זרימה יפה בנחל בעיקר בקטע שמעצי הדולב ועד לשרידי טחנת הקמח.

 

 

לפני כל יציאה לטיולים באזור יש לתאם עם רבש"צ הישוב 055-5604758.