תיירות ונוף

מעין דולב:

בני הנוער בדֹלב הקימו וחנכו לאחרונה בריכת מים גדולה ומוצלת הממוקמת בקרבת כביש הגישה לדולב. ההקמה נעשתה בסיוע מועצת בנימין ומזכירות דֹלב. לוקחים ימינה לרחבת אספלט בינות לכרמים. חונים ויורדים רגלית שתי דקות הליכה. לילדים כדאי להצטייד בגלגל או מצופים.

 

טחנת הקמח :

שרידים מרשימים של טחנת קמח שפעלה עד סוף התקופה העות'מאנית . מבנה הטחנה שלם וניתן להבחין בשרידי אמת המים שהוליכה אליו. בעבר הייתה טחנה נוספת בנחל אך ממנה כמעט ולא נשארו שרידים.

 

דרך רומית :

את הנחל חוצה דרך רומית יפהפיה. תחילתה של הדרך במטעי הזיתים של טלמון, היא חוצה את הנחל על יד טחנת הקמח ומטפסת מתחת למצוק עד לכפר עין קיניה. למרות שהדרך עוברת במתלולים חריפים מאוד, רמת ההשתמרות מעולה.

 

הצניר :

הסלע שלרגליו עובר הסינגל שייך לתצורה גירית קשה הנקראת בפי גיאולוגים –"תצורת עין קיניה" על שם הכפר הסמוך, מכיוון שכאן הוגדרה תצורה זו לראשונה. תצורה זו מתאפיינת במצוקים גדולים וצנירים. הצניר המדהים שמעלינו נוצר כתוצאה מתהליך של "סחיפה" על יד רוח ומים.

 

מצוק נחל דלבים :

מצוק גדול מתוצרת עין קיניה. במצוק מספר מערות מפלט כנראה מימי המרד הגדול ברומאים. בקרוב יאושר המצוק כאתר טיפוס וגלישה.

 

יער דלב :

החורש ניטע ב-1963 ע"י הירדנים והשיב מעט מהנופים הקדומים המיועריםשהיו כאן בעבר. בעץ האורן ניתן לזהות את "עץ השמן" המקראי. קיימות עדויות לכך שעץ האורן אכן גדל באזור זה במאה ה-19 עוד לפני הנטיעות המודרניות.

 

כרמי דלב :

לא רחוק מכאן שכנה בימי בית שני העיר גופנה (כיום כפר "ג'פנה")שהיתה בירת במחוז. לידה שכנה העיר באר זית (כיום "ביר זית"). שמות הערים וממצאים רבים בסביבה מעידים על תעשיית יין ושמן עצומה. בשנים האחרונות ניטעו באיזור על ידי חקלאים ישראלים תושבי היישובים, מאות דונמים של כרמי ענבים וזיתים. הקרקע הסלעית רווית המינרלים והאקלים הנוח מפיקים תוצרת משובחת במיוחד ממש:"חדש ימינו כקדם".

 

עין דני (עין בובין) :
המעין נקרא על שמו של דני גונן הי"ד.

 

עין מז'ור :

 

הקטלב הגדול :

עץ הקטלב הגדול ביותר בארץ, שנמצא ממזרח לישוב בשייח' אבו אל עיון. לידו עץ אלון מרשים בגודלו ולאורך כל הדרך מעיינות צלולים.

 

גת עתיקה :

בתוך היישוב נתגלתה גת עתיקה מתקופת בית שני, הכוללת משטח דריכה, בור שיקוע ובור איגום, אשר שימשה את תושביה היהודים של אזור גופנא הסמוכה להכנת יין. 

 

לפני כל יציאה לטיולים באזור יש לתאם עם רבש"צ הישוב 055-5604758.