על דֹלב

תעודת זהות

אוכלוסייה: 378 משפחות.
הקמה: סוכות תשמ"ד (אוקטובר 1983)
מרחק מירושלים: 40 ק"מ

מרחק ממודיעין: 20 ק"מ

מרחק מת"א: 35 ק"מ
מיקום: צפונית מזרחית לצומת שילת.
גובה: 620 מטר מעל פני הים.
אקלים: הררי.
תעסוקה במקום: מוסדות חינוך, אולפנה טיפולית, חקלאות, תעשייה זעירה ועסקים עצמאיים.

דֹלב במשפט אחד: ישוב שהוא בית - קהילה שהיא משפחה.


חזון קהילת דֹלב מושתת על שלושה יסודות:

 

אהבת התורה – קהילת דֹלב חיה חיי תורה ומצוות, שואפת להתקדמות רוחנית ומכוננת את צביון הקהילה על פי הנהגת רב היישוב. דֹלב שמה לה לנס להקים חברה שתשית את ערכיה ותקדם את חיי הקהילה תוך פיתוח שיח ציבורי תרבותי ממקורות תורניים.

אהבת ארץ ישראל - דֹלב רואה את עצמה כחלק מגוש ההתיישבות מערב בנימין בפרט ומההתיישבות בארץ בכלל.
אנו רואים את עיבוי ההתיישבות תוך נתינת מענה לתושבים בתחום המגורים, דרכי הגישה ופיתוח מקורות פרנסה ותעשיה מקומיים - כמשימה בעלת חשיבות גבוהה.

אהבת עם ישראל – קהילת דֹלב רואה חשיבות רבה בשמירה וטיפוח של הלכידות והערבות ההדדית שבתוכה, ומבקשת להרחיב את העשייה החיובית גם אל מחוץ הקהילה. כחלק משאיפת חברי הקהילה לחיבור בין חלקי העם, ותרומה לחברה בישראל מתוך תחושת שליחות לאומית, הוקם הפרויקט החברתי של האולפנה הטיפולית בדֹלב.


בראש הר מיוער, בגובה 620 מטר מעל פני הים שוכן לו היישוב הקהילתי דתי –דֹלב ששמו ניתן לו מהנחל הסמוך – ואדי דילב – בו צומחים עצי הדלב המזרחי.

דֹלב, המוקף כרמי גפן וזית, מעיינות ונחלים,  צופה על שמורת הטבע נחל דֹלב מצפון, ונחל מז'ור מדרום, וניתן להשקיף ממנו על גוש דן מחד והרי ירושלים מאידך.

מכל עבריו מוקף היישוב בכרם ענבים מובחרים, המיועדים לתעשיית היין, ומשווה לו מראה פסטורלי

הישוב דֹלב הינו חלק מהשרשרת המזרחית של ישובי מערב בנימין. מצפון לנחל דֹלב ממוקמים הישובים: טלמון, נריה, חרשה, זית רענן, נחליאל, נווה צוף (חלמיש) ועטרת.

הישוב הוקם בשנת תשמ"ד (1983) במקומה של היאחזות נח"ל שהייתה במקום. חמש משפחות וילדיהן עלו למקום בסוכות של אותה שנה, ואחריהן הצטרפו עוד 12 משפחות שהיוו הגרעין המייסד של היישוב.
דֹלב הוא היישוב הדרומי והוותיק ביותר בגוש דֹלב-טלמונים.

בעשור האחרון הוקמו שכונות חדשות בישוב - כרמי דֹלב וגופנא, ובהן שילוב של דיור זמני ובתי קבע איכותיים למשפחות צעירות. למצטרפים לשכונות אלו יש הזדמנות להיאחז בנקודה חדשה ולבנות רקמה חברתית צעירה ומיוחדת בתוך ישוב מבוסס ותומך.

בימים אלו נבנים בישוב מספר פרויקטים חדשים. פרטים על כולם ניתן למצוא תחת הכותרת "בניה וקליטה".